Розробка мікропроцесорної системи вимірювання кутів нахилу нерухомого об’єкту від площини горизонту
DOI:
https://doi.org/10.20535/0203-3771352018143830Ключові слова:
кут крену, кут тангажу, акселерометричний чутливий вузол, цифровий перетворювач температури, компенсація похибок, середньоквадратична похибкаАнотація
Потреба вимірювати кути нахилу актуальна для багатьох галузей техніки та промисловості. На ринку продукції приладобудування України сьогодні відсутні вітчизняні акселерометричні пристрої вимірювання кутів крену та тангажу (ПВКТ), які відповідали б наступним вимогам: середньоквадратична похибка менше однієї кутової мінути в діапазоні кутів ±10° в робочому діапазоні температур -40…+70 °С, та з видачою інформації у цифровому коді з дискретністю 1 кутова секунда. Такі ПВКТ потрібні для контролю положення радарів та антен, горизонтування платформ та транспортних засобів.
Розроблена мікропроцесорна система вимірювання кутів нахилу нерухомого об'єкту від площини горизонту (МСВКН) забезпечує вимірювання величини кутів крену і тангажу згідно наведених вище вимог. Видача споживачеві вихідних цифрових даних здійснюється по інтерфейсу RS-422.
Металевий прямокутний корпус МСВКН складається з нижньої базової пластини, що має три лапи для кріплення до базової поверхні об’єкту, та кожуха. На базовій пластині встановлені два акселерометричні чутливі вузли (АЧВ) – первинні перетворювачі прискорення, зі взаємно перпендикулярними вимірювальними осями. Біля них встановлені цифрові перетворювачі температури. Аналогові частини електронної плати пристрою містять електроніку перетворення переміщення маятникових чутливих елементів у напругу та електроніку регуляторів зворотного зв’язку, струм з яких йде до обмотки зворотного компенсаційного перетворювача. Цей струм пропорційний проекції прискорення вільного падіння на вісь чутливості АЧВ і перетворюється у напругу за допомогою прецизійного резистора. Розташований на платі мікроконтролер включає в себе два високоточні аналого-цифрових перетворювачі, що перетворюють сигнали з цих резисторів у цифрові коди, пропорційні виміряному прискоренню. Програмне забезпечення мікроконтролера виконує алгоритмічну компенсацію похибок вимірювання прискорення і розрахунок кутів крену та тангажу. Під час експериментальних випробувань було підтверджено, що для різних комбінацій температур та кутів нахилу в діапазон кутів нахилу ±10° та температур мінус 40…+70 °С середньоквадратична похибка не більше однієї кутові мінути, що є унікальним для представлених на сучасному вітчизняному ринку пристроїв результатом.
Отже, ця розробка дозволить заснувати в Україні виробництво високоточних МСВКН, щоб забезпечити потреби вітчизняних виробників нової техніки. Подальші дослідження будуть спрямовані на вивчення довгострокової нестабільності параметрів МСВКН та зменшення середньоквадратичної похибки за рахунок встановлення додаткових термодатчиків та вдосконалення температурної компенсації похибок.
Посилання
Іnklіnometr , Vіkіpedіja. Electronic resource], Access mode: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D0%BA%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%80
GOST 24151-87 Inklinometry. Tipy. Osnovnye parametry i obshhie tehnicheskie trebovanija.
Datasheet DSIC Inclinometer, ShernborneSensors , Access mode: http://www.sherbornesensors.com/uploads/files/Files/DSIC_10_151.pdf
Datasheet DXI-100/200 Series Inclinometer, Jewell Instruments , Access mode: http://jewellinstruments.com/wp-content/uploads/2015/04/DXI-100_200-Digital-Inclinometer_04-13-15_rev6_2.pdf
Datasheet JDI-100/200 MEMS Inclinometer Series, Jewell Instruments , Access mode: http://jewellinstruments.com/wpcontent/uploads/2017/06/JDI-Datasheet-Rev-3.pdf
Datasheet ACA2000 - High Accuracy Digital Type Dual-Axis Inclinometer with Full Temperature Compensation, Rion Sensor , Access mode:
http://www.rion-electronic.com/pdf/inclinometer_aca2000t.pdf
Datasheet ADuCM360 Analog Devices ,Analog Devices , Access mode: http://www.analog.com/media/en/technicaldocumentation/datasheets/ADuCM36361.pdf
Cіdelko, V. D., Jaremchuk, N. A. and Zatoka, S. A. (2015), Osnovi metrologії ta vimіrjuval'noї tehnіki: navch. posіb., [Fundamentals of Metrology and Measuring Technique],T. 2 , NTUU«KPІ», Kiїv, Ukraine.
Ornatskij, P. P. (1976), Teoreticheskie osnovy informacionno-izmeritel'noj tehniki, [Theoretical foundations of information-measuring equipment], Vishha shkola, Kiev, Ukraine.
Skripkovs'ka, M. G. (2018), Rozrobka pristroju vimіrjuvannja kutіv krenu ta tangazhu nahilu neruhomogo obʼєktu vіd ploshhini mіscevogo gorizontu , Vseukraїns'ka naukovo-tehnіchna konferencіja molodih vchenih u carinі metrologії «Technical Using of Measurement – 2018», [ All-Ukrainian Scientific and Technical Conference of scientists in the field of metrology "Technical Use of Measurement -2018], zbіrnik tez dopovіdej uchasnikіv, [a collection of abstracts of participants' reports] , February 2018,
Slavs'ke, pp. 37-38.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Механіка гіроскопічних систем
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).